Svrab je infekční onemocnění způsobené zákožkou svrabovou. Zákožka svrabová je půl milimetrů velký roztoč, který napadá pouze člověka. Samička si vyvrtává chodbičky, nejčastěji v místech, kde je pokožka velmi jemná, v místech genitálií, mezi prsty, na hýždích nebo prsou. Svrab se přenáší kožním kontaktem, ale také pohlavním stykem. Číst článek

HIV test

V dnešní době se můžete nechat testovat na přítomnost viru HIV ve vašem těle několika způsoby. Test HIV můžete absolvovat anonymně v centrech k tomu určených, kde vyplníte jen nezbytné údaje, dostanete identifikační číslo a zdarma vám udělají krevní rozbor. Výsledek bývá známý za cca 1 týden po odběru.

Virus HIV u dětí

HIV – tři písmena, při kterých nás zamrazí. Human Immunodeficiency Virus, tedy virus lidské imunitní nedostatečnosti, je retrovirus, který podle svého RNA řetězce dokáže vytvořit DNA řetězec a následně ho vložit do genomu hostitelské buňky. Snad každému se při vyřknutí jeho názvu vybaví nemoc, kterou způsobuje – AIDS, syndrom získané imunitní nedostatečnosti.

Dárcovství kostní dřeně zachraňuje životy

Stovky lidí v naší zemi každý rok onemocní nebezpečnými chorobami, jako je leukémie, zhoubnými nádory, těžké krvetvorné útlumy a podobně. Chemoterapie, imunoterapie a podobné moderní léčebné postupy jim sice mohou pomoci zlepšit zdravotní stav, ne vždy se však jejich prostřednictvím podaří nemocného vyléčit. Naději na uzdravení jim však může dát transplantace kostní dřeně, o které se v posledních letech mluví čím dál víc. A je to dobře.

Dárcovství krevní plasmy

Krevní plasma tvoří pětapadesát procent krve, využívá se k výrobě důležitých léčiv, ale uměle ji vytvořit nelze. Právě z toho důvodu jsou tisíce nemocných lidí odkázáni na pomoc dobrovolných dárců krevní plasmy.