Kondomy a jejich druhy

img

Partner, skvělý sex a spousta dětí nebo hvězdná kariéra s osudem věčné panny? My už si naštěstí nemusíme volit jen jednu z variant, moderní doba si žádá kompromisy a poskytuje pohodlná řešení, která už nejsou výsadou pouze vyšších vrstev společnosti. Řeč je samozřejmě o nezbytných pomocnících v ložnicích či kapsách většiny mileneckých párů, kteří chrání ženu před nechtěným početím, tedy kondomech.

Možnosti jak se chránit jsou v současnosti opravdu rozmanité, kromě hormonální antikoncepce a nitroděložního tělíska, známe také antikoncepční náplast, hormonální kroužek či nehormonální antikoncepci. Z velkého množství druhů ochrany přeci jen jeden výrobek vyniká, díky své spolehlivosti a nízké ceně se na pomyslné první příčce žebříčku oblíbenosti už po léta drží prezervativy, tedy kondomy.                                         

Co je to vlastně kondom?

Jak již bylo zmíněno, prezervativ neboli kondom slouží jako ochrana před početím během sexuálního styku. Na rozdíl od ostatních ochranných prostředků má však kondom jedno obrovské plus, kromě početí, zabraňuje také přenosu pohlavních a sexuálně přenosných nemocí. Pokud při sexu kondom použijete, nemusíte se obávat, že by vás touto cestou protějšek nakazil nemocemi, jako jsou kapavka, syfilis, žloutenka typu B a C, chlamydie nebo AIDS.

Čtěte také:

Dyspaurenie neboli bolest při pohlavním styku

Kondomy a jejich druhy: trocha historie

Nejvíce využívaným materiálem pro výrobu kondomů je v současnosti latex, při zběžném pohledu do historie však zjistíme, že výroba kondomů prošla dlouhým vývojem, než se dostala na dnešní úroveň. Cesta, kterou kondomy a jejich druhy v průběhu doby ušly, začala už ve starém Egyptě. V té době latex ještě evidentně neexistoval a tak vzali Egypťané za vděk pro výrobu kondomů lněným plátnem, určitě si umíte představit, jak to muselo být příjemné.

Prehistorické kondomy: textil a ovčí střívka

Uplynul nějaký čas a na scénu nastoupily do role kondomů zvířecí střívka. Na pohodlnost se zatím stále ještě nehledělo, stačilo, že ta opravdu kvalitní střívka – kondomy svůj účel splnila. Velký problém v té době představovala cena takto vyrobených kondomů. Bylo to exkluzivní zboží, a tak ne každý měl na takovou vzácnost dostatek financí. Situace s kondomy se změnila až v 19. století, kdy se k výrobě kondomů začala používat levnější guma. Od té doby uběhlo ještě mnoho let, než se podařilo vynalézt materiál, který by splňoval nejen požadavek bezpečnosti, přiměřené ceny, ale i vytouženého pohodlí – latex. Pak už konečně nestálo bezpečnému sexu s kondomy nic v cestě.

Jak vybrat správný kondom

Nejprve je nutné ujasnit si několik základních kritérií, podle kterých můžete kondomy vybírat. Čím konkrétněji budete vědět, co hledáte, tím méně času strávíte v drogérii, v sexshopech nebo třeba na internetovém e-shopu hledáním toho správného kondomu.

Druhy kondomů

Materiál pro kondomy

Drtivá většina kondomů na trhu se dnes vyrábí podobně jako pneumatiky, zdravotnické prostředky, hračky či některé oblečení z latexu. Latex je tekutina, která se získává ze stromů kaučovníků především v oblasti Asie.

Avšak existuje několik procent lidí, kteří jsou na latex nejen v podobě kondomů alergičtí a při styku s ním je sužují vyrážky a nepříjemné ekzémy. Z tohoto důvodu se vyrábí i bezlatexové kondomy, jejichž cena je ale vzhledem k menšímu odbytu a dražšímu materiálu několikrát dražší.

Velikost a tvar kondomů

Druhým odrazovým můstkem je velikost kondomu. Tady by muž měl zanechat veškerého vychloubání a stát nohama pevně na zemi. Při výběru špatné velikosti kondomu se totiž může stát, že kondom neposkytne tak kvalitní ochranu, jakou slibuje a to v tom horším případě přinese i nějaké následky. Proto vždy pečlivě zvažte, zda vám vybraná velikost kondomu opravdu sedne. Nabídka rozměrů je dnes opravdu široká, není proto důvod nějak se ve výběru toho správného kondomu omezovat. Kondom by se rozhodně neměl při styku vyvlékat, být příliš těsný či krátký.

Většinou se však nemusíte bát, že sáhnete vedle. Klasické kondomy, které se u nás prodávají, jsou v podstatě víceméně univerzální a sedí majoritě mužské populace v našem kraji. Pokud se muž průměru vymyká, není problém vybrat si raději zúžené nebo naopak anatomicky rozšířené kondomy.

Kondomy a jejich účel: hladké, s vroubky nebo s vibračním kroužkem

Zřejmě nejčastější kritérium, podle kterého kondomy vybíráme, je účel. Úplnou klasikou jsou hladké kondomy, ty asi všichni známe. Kondomy s výstupky, vroubky, stimulujícími kroužky a dalšími vychytávkami potěší spíše ženy, více je vzruší a umocní jejich zážitek z pohlavního styku s kondomem.

Další změnu povrchu mohou představovat například ztenčené kondomy. Díky tenčím stěnám kondomu se muži může zdát, jako by žádný kondom ani neměl. Mějte ale na paměti, že tenčí stěny znamenají větší možnost prasknutí kondomu. Pro anální styk jsou naopak určeny zesílené kondomy.

Lubrikace a kondom

Proč se zaměřit i na rozdělení lubrikovaných a suchých kondomů? Odpověď je jednoduchá, kvůli prožitku při sexu s kondomem.  Co je to suchý kondom bez lubrikace asi není třeba vysvětlovat. Mnohem zajímavější jsou ale lubrikované kondomy. Jednak proto, že se krásně vyhnete problémům s nedostatečným zvlhčením vaginální sliznice, lubrikant v kombinaci s kondomem sníží tření a jednak z důvodu, že už nebudete potřebovat lubrikační gel. Pokud obyčejný lubrikovaný kondom nestačí, dají se sehnat i extra lubrikované kondomy, které obsahují zhruba dvakrát více lubrikantu než obyčejné kondomy.

Voňavé kondomy

Stejně jako u lubrikačních gelů i u kondomů se můžete zaměřit na výběr podle různé vůně a příchutě a i v tomto případě to zřejmě bude zajímat více ženy než muže. Než všechny existující vůně kondomů vyzkoušíte, sex vám určitě nezevšední. Pokud máte chuť na hraní, poptejte se také po barevných, jedlých kondomech, či po těch, co svítí ve tmě!

Značka kondomů

Vybírat můžete také podle značky, na českém trhu se objevuje hned několik světově známých značek. Ať už máte mezi kondomy nějakého oblíbence, nebo tu pravou značku ještě hledáte, vždy si zkontrolujte, zda je obal kondomu neporušený a zdali obsahuje logo CE a výrobní číslo výrobku. Tak získáte záruku, že nekupujete napodobeninu značkového kondomu, ale skutečně prověřený a kvalitní výrobek.

Aby se kondom nepoškodil

Vždy si dejte pozor, zda dodržujete správné skladování kondomů, v opačném případě může dojít k snížení kvality vašich kondomů. Sice se říká, buď vždy připraven, rozhodně ale nenoste kondom v peněžence nebo v tašce. Stejně tak kondomy poškozuje prudké střídání teplot. Také si pohlídejte datum expirace každého kondomu, které je napsané na obalu. Správným zacházením s kondomem zajistíte ochrannému přípravku zachování jeho ochranných schopností.

Co když ochrana v podobě kondomu selže

Pokud se náhodou stane, že se kondom vlivem špatného skladování, neopatrného zacházení při vybalování nebo z jiného důvodu poškodí a vy to zjistíte až během pohlavního styku, na nic nečekejte. Raději vyhledejte svého lékaře a poproste ho o předepsání postkoitální antikoncepce. Jedná se o tabletky určené právě pro tyto situace, kdy například kondom selže. Čím dříve se žena tabletku po sexu vezme, tím nižší je šance, že by měl pohlavní styk nevyžádané důsledky.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.