Veš muňka (filcky)
Infekci tzv. filckami (pedikulóza, pediculosis pubis) řadíme mezi sexuálně přenosné choroby, protože se šíří pohlavním stykem. Způsobuje ji veš muňka (Phtirus pubis).
Pohlavní nemoc nazývaná také filcky
Muňka je světle zbarvený živočich, jehož samičky dosahují velikosti až 1,5 mm. Vyskytuje se na ochlupených místech, většinou okolo genitálu. V případě silného napadení se poškozenému objeví v ochlupení na břiše a hrudi, v podpaží, v obočích, na řasách a u mužů i ve vousech. Muňky zásadně nežijí v lidských vlasech. Vlas je pro ně tenký a nejsou schopny se na něm udržet. Samička přichycená ke kořenu chlupu klade vajíčka (hnidy), která k chlupu pevně přilnou a postupně s ním odrůstají. Z vajíček se týden líhnou larvy, které za 14 dní dospějí a samičky pak kladou 20 – 40 vajíček. Hnidy na chlupech při zmačknutí mezi nehty charakteristicky lupnou.
Zdrojem infekce je muňkami nakažený člověk. V drtivé většině případů k přenosu dojde pohlavním stykem, ale muňky se dají chytit prostřednictvím ložního prádla a povlečení, ručníku, prkýnka na toaletě nebo dokonce ze sedaček v městské hromadné dopravě. Bez krve však vši poměrně rychle hynou, takže toto riziko není příliš velké (bez hostitele přežívají cca 24 hodin).
V posledních letech dochází ve vyspělých zemích ke snižování výskytu tohoto druhu vši, což souvisí se současným módním trendem – vyholování intimních partií a podpaží.
Napadení muňkami patří mezi pohlavně přenosné nemoci a jako infekční podléhá ohlašovací povinnosti všech sexuálních partnerů.
Muňky příznaky nemoci
Po pokousání muňkami dochází ke svědivé vyrážce, kůže lehce krvácí, což nakažený pozná na spodním prádle, objevují se strupy nebo ekzémy. Symptomatický je vznik až několik centimetrů velkých namodralých skvrn (maculae coerulae) na kůži v důsledku působení enzymu, který mají paraziti ve slinách a který tímto způsobem působí na krevní barvivo. Tyto příznaky se objeví na místech, kde muňky přežívají.
Léčba muněk
Léčbu zajišťuje kožní lékař, ale dost často stačí pouhá návštěva lékárny, kde jsou k dispozici volně prodejné přípravky proti zavšivení.
- Diffusil H92-P – volně prodejný přípravek proti zavšivení (používá se také na vši ve vlasech). Sprej, který se nastříká na všechna ochlupená místa, rozetře se, určenou dobu se nechá působit a smyje se. Parazity je vhodné z chlupů vyčesat nebo vybrat.
- Orthosan H
- Stop – Antiparasiten Shampoo – hubí jen dospělé jedince a aplikaci je třeba po týdnu opakovat.
- Jacutin gel – ničí oboje – vši i hnidy.
Odvšivovací přípravek by měl využít i partner (partneři), členové domácnosti apod. Rovněž se doporučuje vyprat ložní prádlo a oblečení na teplotu alespoň 70°C, která hubí i zárodky vší, nebo jej ošetřit insekticidním přípravkem.
Diskuse k článku
RE : Veš muňka (filcky)