Endometrióza

img

Endometrióza je poměrně neznámé onemocnění, za svůj život se s ním však setká vysoké procento žen. Vést může až k neplodnosti! Částečky výstelky dutiny děložní neboli endometria se dostávají mimo dutinu děložní. Kromě pánevní oblasti se tyto částečky mohou objevit ve všech částech těla s výjimkou sleziny a srdečního svalu. Výjimečně napadají mozek a plíce.

Vzhledem k tomu, že tyto částečky reagují na hormonální změny, při každé menstruaci krvácejí. Krvácení není příliš výrazné, problém je však v tom, že kolem těchto částeček vznikají cysty a jizvy vedoucí ke srůstům. Pokud se tyto srůsty objeví v malé pánvi a zablokují tak vejcovod, čímž znemožní posunutí vajíčka do dělohy, či zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku, obvykle způsobí neplodnost.

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Mezi příznaky endometriózy patří především bolestivá menstruace, dlouhodobé bolesti podbřišku, ale i orgánů umístěných jinde než v dutině břišní, bolest při pohlavním styku a přítomnost krve v moči a výjimečně i ve stolici. Tyto faktory mohou doprovázet i jiná onemocnění, vždy jsou však důvodem k navštívení gynekologa.

Čtěte také:

Gynekologické záněty

Příčiny dosud nejsou úplně známé

Přestože je endometrióza známá už od poloviny 19. století, dosud nelze stoprocentně odhalit její příčiny. Tou nejpravděpodobnější teorií vzniku endometriózy je takzvaná teorie implantační. Ta vychází z toho, že částečky děložní sliznice, které při menstruaci z děložní dutiny odplouvají pochvou, se dostávají také do dutiny břišní, kde dochází k jejich zahnízdění (implantaci). Tuto teorii podporuje také fakt, že endometriózou častěji trpí ženy, které menstruují v kratších intervalech, jejich menstruace je silnější a trvá více než sedm dní. Trpí jí také dívky, které mají omezenou možnost odtoku menstruační krve. Je však jasné, že faktory, které vznik endometriózy ovlivňují, jsou genetické, hormonální a imunologické.

Čtyři typy endometriózy

Typy endometriózy se rozlišují podle jejího umístění. Prvním typem je endometrióza peritoneální, kdy se částečky výstelky dutiny děložní dostávají na pobřišnici. Tento druh lze odhalit nejsnadněji. Druhým typem je endometrióza ovariální, ložiska se v tomto případě objevují na vaječnících, na kterých pak vznikají cysty. Vzhledem k tomu, že obsahují hnědou tekutinu, bývají často označovány jako čokoládové nebo térové cysty. Při třetím typu, kterým je endometrióza rektovaginálního septa, se ložiska dostávají na přepážku mezi pochvou a konečníkem a objevují se tuhé uzlíky. Tento druh endometriózy rovněž napadá vazy mezi dělohou a pánevními kostmi, a proto někdy bývá označován jako hluboký. Posledním typem endometriózy je adenomyóza, při které se ložiska vyskytují uvnitř svaloviny děložní. Projevuje se především častým děložním krvácením, bolestí dělohy a pánve a myomy, tedy svalovými uzly na děloze.

K odhalení endometriózy většinou slouží operační zákrok zvaný laparoskopie, který prostřednictvím malé kamerky umožňuje prohlídku všech orgánů v oblasti pánve a břicha. Tento zákrok je možné provádět bez otevření břicha, a tak po něm pacientkám zůstává jen miniaturní jizva a doba hospitalizace je velmi krátká. Využívá se i vyšetření zvané hysteroskopie, které dokáže odhalit netypická tělesa uvnitř dutiny děložní.

Léčba endometriózy

Léčba endometriózy závisí na stádiu nemoci a zdravotním stavu pacientky. Úplně vyléčit ji však v současné době možné není. Lze ale zmírnit bolesti, odstranit ložiska, zabránit návratu příznaků a zachovat plodnost.

Nejčastěji se používá kombinace chirurgické a hormonální léčby. Lékaři v takovém případě endometriózu odstraní laparoskopicky pomocí laseru a následně nasadí hormonální léčbu, aby se zamezilo dalšímu rozšiřování onemocnění. Léky tlumí hormony hormonálního řídícího centra hypofýzy, díky čemuž nedochází k vyplavování ženských hormonů estrogenů a výstelka děložní dutiny tak není obnovována. Hormonální léčba mívá až devadesátiprocentní úspěšnost, problém však je v tom, že až u poloviny pacientek se zhruba rok po ukončení léčby zdravotní obtíže vracejí. Navíc vyvolává nežádoucí účinky, jako je dočasná ztráta menstruace, poruchy spánku, úbytek kostní hmoty, časté změny nálad a migrény. Padesát procent pacientek rovněž trpí depresemi. Léčbu proto často musí doplnit také antidepresiva, která navíc pomáhají vyřešit problémy se spánkem.

V některých případech lze endometriózu léčit i pomocí hormonální antikoncepce, která rovněž pomáhá snižovat bolest.

Pokud je onemocnění opravdu rozsáhlé, nebo se ložiska nacházejí na pro laparoskopický zákrok nepříznivých místech, je nutné břicho rozříznout. V případě, že žena již nechce další děti, je doporučováno odstranit vaječníky, aby tak došlo k zastavení menstruačního cyklu, který má na vzniku endometriózy značný podíl.

V prevenci endometriózy pomůže vojtěška a vitamín E

Endometrióze se však dá předcházet. Základním kamenem prevence jsou pravidelné návštěvy gynekologa a nepodceňování dlouhodobých bolestí břicha a podbřišku. Důležité také je vyhnout se potravinám, které zvyšují tvorbu estrogenu v těle. Patří mezi ně například sója, pšenice a citrusy. Pomoci naopak může vojtěška. Ta totiž obsahuje vitamín K a železo, a tak podporuje dobrou srážlivost krve a napomáhá rychlému hojení. Výborným pomocníkem je také vitamín E, který pomáhá proti srůstům tím, že odbourává nadbytečný estrogen. Vzhledem k tomu, že se jedná o vitamín, který není rozpustný ve vodě, může snadno dojít k předávkování. Jeho užívání je tak potřeba nejdříve konzultovat s lékařem či jiným odborníkem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.