Kvasinková infekce

img

Kvasinkovou infekcí trpí ve většině případů ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Onemocnění způsobené přemnožením kvasinek, které se vyskytují v přirozené mikroflóře lidského těla. Onemocnění je označováno jako mykóza, které způsobováno houbou Candia a Monilia. Rizikovými faktory jsou osoby s oslabenou imunitou, ženy v těhotenství, ženy užívající hormonální antikoncepci, osoby provozující nechráněný pohlavní styk a nedodržující osobní hygienu.

Příznaky kvasinkové infekce

Mezi typické příznaky patří svědění, pálení a nepříjemné výtoky. Kvasinky mají rády temná, vlhká místa, pochva je tedy pro jejich výskyt ideálním prostředím. Nepříjemné napadení pochvy kvasinkami se vyznačuje hlavně při bakteriální nerovnováze vnitřního prostředí. V ženské pochvě je mnoho bakterií, virů a kvasinek, a pokud dojde k narušení této vnitřní rovnováhy, kvasinky se rozrostou a způsobí vznik kvasinkové infekce. Nejčastějším druhem kvasinky je candida albicans. Tento druh se běžně vyskytuje v ústech, ve střevech a pro některé ženy je běžný i v pochvě. Při nepřiměřeném množení vzniká kandidóza. Stačí, aby se do pochvy dostala jednobuněčná forma této kvasinky, teplé a vlhké prostředí zajistí nekontrolovatelné množení.

Kvasinková infekce u mužů

Kvasinková infekce není pokládána za sexuálně přenosnou infekci, nechráněný sex může její příznaky zhoršovat nebo prodlužovat délku jejího trvání. Při nechráněném pohlavním styku s ženou, která trpí kvasinkovou infekcí, může se infekce rozvinout i u muže. Kvasinkové infekce u mužů obnášejí bolestivé otoky, červené skvrny na špičce penisu, svědění, bílé flíčky na penisu. Často se objevuje suchá, loupající se kůže a infekce může být doprovázena bolestí či pálením v průběhu močení. Infekce se může zároveň rozšířit na hýždě a stehna.

Čtěte také:

Letní gynekologické problémy

Léčba ženy a muže

Nejdůležitější při léčbě kvasinkové infekce je hygiena, neměla by se však přehánět a důležité je používat neparfemované přípravky a mýdla, tedy speciální přípravky určené pro intimní hygienu, které obsahují kyselinu mléčnou. Dále je důležitá včasná návštěva lékaře, léčbou mykózy se může předejít jejím opakovaným návratům.

Léčiva, která lékař předepisuje ženám, jsou ve formě čípků, mastí, výplachů a jde o tzv. antimykotika. Léčba není nijak náročná, a pokud vše probíhá bez problému, lze kvasinkovou infekci vyléčit už do týdne.

Léčba u mužů není také nijak složitá, existují antimykotika, která se aplikují na postižené místo několik dnů. Vhodné je také nošení bavlněného spodního prádla. Vyhnout se sladkostem, díky přísunu cukru se kvasinky množí, během pohlavního styku používat kondom, důležitá je zdravá strava a léčba obou sexuálních partnerů.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.