Nitroděložní tělísko

img

V posledních letech je trh přesycený různými typy antikoncepce, ale vybrat tu správnou rozhodně není jednoduché. Každý má jinou představu, potřebu nebo finanční možnosti. Jednou z možných variant, jak se vyhnout nechtěnému otěhotnění, je používání nitroděložního tělíska.

Jak nitroděložní tělísko vypadá a funguje?

Nitroděložní tělísko je malinké zařízení, které se vkládá přímo do dělohy. Obvykle se vyrábí ve tvaru písmene T, ale existuje i mnoho jiných tvarů. Záleží na firmě, která se věnuje jejich výrobě.

Nitroděložní tělísko zabraňuje oplození vajíčka několika způsoby. Už jen přítomnost cizího tělesa v děloze přispívá k ničení spermií, protože přitáhne velké množství bílých krvinek, které spermie likvidují. Největší rozdíl najdeme mezi tělískem hormonálním a nehormonálním. Hormonální nitroděložní tělísko postupně uvolňuje do dělohy hormon, který zabraňuje otěhotnění, například progestin. Nehormonální nitroděložní tělísko funguje jednak jako mechanická zábrana, a také ovlivňuje životnost spermií, uvolňuje totiž ionty mědi, které jsou pro spermie smrtící.

Čtěte také:

Nechcete užívat antikoncepční pilulky? Vyzkoušejte pesar

Nitroděložní tělísko obvykle na pět let

Oba typy se zavádí obvykle maximálně na pět let. Tato doba samozřejmě není pevně určená, v případě zdravotních potíží je možné bez problému tělísko vyjmout a také lze po pěti letech zavést nitroděložní tělísko nové.

Jak spolehlivé je nitroděložní tělísko?

Objevují se sice případy, kdy nitroděložní tělísko selhalo, ale v celkovém pohledu je tato metoda velmi spolehlivá. Ochrana je zhruba stejná, jako v případě antikoncepčních pilulek, blíží se 99%. Nebezpečí existuje především, pokud je tělísko špatně zavedeno. Jeho účinnost ovlivňují také některé z dalších léků, proto se doporučuje před jeho aplikací poradit s lékařem.

Dříve se použití nitroděložního tělíska téměř rovnalo dalšímu ze spolehlivých typů antikoncepce, sterilizaci. Pravděpodobnost, že by se ženě mohlo narodit dítě po použití nitroděložního tělíska, bývala velmi nízká. Bylo považované v podstatě za finální řešení. Dnes už ho můžou bez obav používat i ženy, které ještě plánují mít během svého života děti.

Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko není vhodné pro všechny ženy. Pokud ještě děti nemáte a plánujete založit rodinu během následujících dvou let, nitroděložní tělísko tyto plány může velmi výrazně zkomplikovat. Když chcete otěhotnět, můžete samozřejmě požádat o vyjmutí tělíska a během jednoho menstruačního cyklu by se plodnost měla vrátit k normálu. K poškození dělohy sice dojít může, ale pravděpodobnost je velmi malá.

Nitroděložní tělísko samo o sobě je velmi drahé, takže nechat si ho odstranit třeba rok po zavedení není zrovna ekonomicky správné řešení. Pokud si ho necháte celých pět let, ve výsledku je cena za antikoncepci relativně nízká. Jedná se jen o vysoké náklady při pořizování tělíska.

Nitroděložní tělísko a jeho poškození

Poškození nitroděložního tělíska během pohlavního styku se není třeba obávat. Při menstruaci je možné beze strachu používat i tampóny, nejen vložky. Vytáhnout tělísko zároveň s tampónem je totiž v podstatě nemožné.

Nitroděložní tělísko jako postkoitální antikoncepce

Tělísko se dá také použít jako dodatečná antikoncepce po nechráněném pohlavním styku. Pokud si ho necháte zavést během sedmi dnů, můžete následnému otěhotnění zabránit.

Rizika spojená s používáním nitroděložního tělíska

Krátce po zavedení tělíska můžou ženu potkávat menší či větší komplikace. V průběhu používání by se intenzita menstruace měla snižovat, ale v několika prvních měsících po zavedení nitroděložního tělíska by naopak krvácení mohlo být vyšší. Někdy se k němu přidává i nepříjemná bolest v podbřišku.

Nitroděložní tělísko: pozor na vrozené deformace dělohy

Nitroděložní tělísko je absolutně nevhodné v případě, že máte vážné zdravotní komplikace. Nitroděložní tělísko se nemůže zavádět, pokud žena trpí chorobou, která způsobuje deformaci dělohy. To samé platí při infekci pohlavních orgánů, nebo když ji trápí abnormální děložní krvácení. Samozřejmě nelze nitroděložní tělísko, ať už nehormonální nebo hormonální, zavádět, pokud je již žena těhotná.

Srovnání nitroděložního tělíska a jiných forem antikoncepce

Většina žen má s nitroděložním tělískem pozitivní zkušenosti, a mnohé si ani nedokáží představit, že by využily jinou formu antikoncepce. Pokud se během používání nitroděložního tělíska vyskytnou problémy, může za to často lékař či lékařka, kteří nemají se zaváděním tělíska dostatek zkušeností. Nejnepříjemnější je aplikace nitroděložního tělíska pro ženy, které ještě nerodily, pro maminky je tedy o něco příhodnější.

Spolehlivost nitroděložního tělíska

Hlavní výhodou nitroděložního tělíska je spolehlivost. Není třeba každý den přemýšlet nad tím, jestli v platíčku chybí správný počet pilulek. Pokud budete mít nitroděložní tělísko opravdu celých pět let, vyplatí se také finančně. V přepočtu na měsíce vyjde nitroděložní tělísko mnohem levněji než běžná hormonální antikoncepce. Samozřejmě se ani u nitroděložního tělíska nesetkáme jen s pozitivy. Hormonální antikoncepce může zabránit tvorbě cyst a nádorů. Tuto schopnost nitroděložní tělísko nemá. Také nedokáže zabránit mimoděložnímu otěhotnění, ale k tomuto problému dochází v naprostém minimu případů.

Po srovnání nitroděložního tělíska s ostatními antikoncepčními prostředky a zvážení všech kladných a záporných stránek nitroděložního tělíska, je možné ho zařadit mezi ty nejlepší způsoby, jak se chránit před nechtěným otěhotněním.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.