Nechcete užívat antikoncepční pilulky? Vyzkoušejte pesar

img

Pesar je znám především jako ženský bariérový antikoncepční prostředek, v podstatě jako obdoba mužského kondomu. Pesar však může mít i jiné funkce – používá se jako pomocník při boji s ženskou inkontinencí, tedy s úniky moči.

Pesar se zavádí hluboko do pochvy, aby tak zamezil spermiím v cestě do dělohy, kde by mohlo dojít k oplodnění vajíčka. Existují dva druhy antikoncepčních pesarů: vaginální diafragma a cervikální klobouček.

  • Vaginální diafragma je tenká latexová blána, která má kruhový tvar a vyztužený okraj. Zavádí se před děložní čípek. Aby tento typ pesaru držel pouhým rozepřením do poševních stěn, musí gynekolog prostřednictvím měřících kroužků přesně určit šířku a pružnost pochvy. Poševní diafragma se vyrábí celkem v sedmi velikostech: 60 milimetrů, 65 milimetrů, 70 milimetrů, 75 milimetrů, 80 milimetrů, 85 milimetrů a 90 milimetrů. Nevýhodou vaginální diafragmy je, že ji nelze využívat při zakloněné děloze. Gynekologové tuto pomůcku již většinou nenabízejí.
  • Cervikální klobouček, jenž se vyrábí ze silikonu, je typ pesaru, jenž se nasazuje přímo na děložní čípek, ale ne nijak natěsno, aby nedocházelo k nežádoucímu dráždění čípku. Jeho velikost si může žena určit sama bez konzultace s gynekologem. K dostání je cervikální klobouček ve třech velikostech. První z nich (22 milimetrů) je určen pro ženy, které nikdy nebyly těhotné. Druhý typ (26 milimetrů) je vhodný pro ženy, které potratily nebo rodily císařským řezem. Ženy, které rodily přirozenou cestou, případně císařským řezem při hodně otevřeném děložním hrdle, mohou využít třetí typ cervikálního kloboučku – 30 milimetrů. Pokud přesto má žena pochybnosti, jak velký čípek vlastně má, pak není problém si jej nechat změřit od gynekologa a následně vybrat nejvhodnější typ cervikálního kloboučku. Výhodou tohoto typu pesaru je, že silikon, ze kterého je vyroben, nevyvolává žádné alergické reakce a zároveň nevysušuje poševní sliznici.

Používáním pesaru se ženy mohou vyvarovat rizikům spojeným s užíváním hormonální antikoncepce. Společně se spermicidními krémy jsou pesary přibližně stejně spolehlivé jako klasická hormonální antikoncepce. Přestože se jedná o jakousi obdobu mužského kondomu, je potřeba si uvědomit, že pesary nemohou zamezit přenosu pohlavních nemocí. Proto je v některých případech, především při rizikovém sexuálním chování – střídání partnerů, vhodné kromě pesaru používat i klasický kondom. V takovém případě je ale potřeba větší dávka lubrikačního gelu, aby nedošlo k poškození kondomu o pesar.

Čtěte také:

Sexuální turistika

Rizika používání pesaru

Aby nedošlo k narušení spontánnosti pohlavního styku, je možné pesar zavést již například před schůzkou nebo před večerními „rituály“. Základním pravidlem je nevyndávat pesar okamžitě po pohlavním styku, ale nejdříve šest hodin po něm, aby do té doby už všechny spermie odumřely a nedošlo k nechtěnému oplodnění. Zároveň ale pesar nesmí být zaveden déle než 48 hodin, jinak ženě hrozí nepříjemný zánět pochvy a močových cest.

Ve výjimečných případech může po zavedení pesaru dokonce nastat toxický šok. Ten se projevuje prudkou horečkou (během několika minut může vystoupat až nad 39 °C. K tomuto stavu dochází kvůli toxinům, které jsou produkovány bakteriemi, jež se mohou vyskytovat v pochvě. Jakmile se tyto toxiny dostanou do krve (například při menstruaci či vaginální infekci), může být vyvolán závažný tělesný stav, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře. V případě, že už se u ženy příznaky toxického šoku někdy objevily, pak by pesar rozhodně nikdy používat neměla.

Při používání pesaru je nutné dodržovat několik zásad. Především je potřeba si před zaváděním i vyjímáním pesaru pořádně umýt ruce a vyndat jej nejdéle 48 hodin po jeho zavedení. Pesar se nesmí používat během menstruace, při vaginální infekci, ani v případě rakoviny děložního čípku. O pesar je potřeba se také starat. Jeho údržba však není příliš náročná. Po použití je nutné jej omýt vlažnou vodou a mýdlem, poté důkladně opláchnout proudem vody, osušit a uložit zpět do původní krabičky. Zároveň je dobré pesar čas od času zkontrolovat pohledem, nebo do něj rovnou napustit vodu, aby bylo opravdu jisté, že v něm nevznikla nějaká trhlina. Pesar vydrží jeden až dva roky, a to v závislosti na četnosti použití.

Pesar jako pomocník při boji s inkontinencí

Jak již bylo uvedeno, pesar se využívá i při problémech s inkontinencí. Používat jej mohou ženy, které nemohou nebo nechtějí podstoupit operaci, ale i ty, které už operaci mají za sebou, ale bez příznivého dlouhodobého výsledku. Pesar se využívá také před plánovanou operací.

Pesar ženám, které trpí inkontinencí, pomáhá tím, že dokáže upravit porušenou anatomii v pánvi. Může podepřít některý z pánevních orgánů, což je důvod, proč se nejčastěji využívá při poklesu či výhřezu dělohy a okolních orgánů s ní vazivově spojených. Vhodný je ale pesar i při takzvané stresové inkontinenci. Ta se objevuje v případě, že se močová trubice nenachází na svém původním místě a k úniku moči dochází například při smíchu, kašli, zvedání těžkých předmětů nebo ohýbání. Pesar pak pomůže přesunu močové trubice do správné polohy, a tak k úniku moči přestane docházet. Zavedený pesar totiž podobně jako chirurgická léčba zvyšuje uretrální uzavírací tlak. K úniku moči ale může docházet také v těhotenství, kdy se většinou jedná pouze o dočasnou nepříjemnost, kterou je potřeba řešit konzervativně. I takovýto problém může vhodně vybraný pesar vyřešit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.