HIV test

img

V dnešní době se můžete nechat testovat na přítomnost viru HIV ve vašem těle několika způsoby. Test HIV můžete absolvovat anonymně v centrech k tomu určených, kde vyplníte jen nezbytné údaje, dostanete identifikační číslo a zdarma vám udělají krevní rozbor. Výsledek bývá známý za cca 1 týden po odběru.

Test na HIV: jaké jsou možnosti?

HIV testy si už ale nemusíte nechávat dělat jen v laboratoři. Dnes už existují i testy na HIV, které si můžete udělat sami doma.

Domácí test HIV

Balíček se vším potřebným koupíte v lékárnách nebo i na internetu. Cena se pohybuje kolem 400 Kč. Funguje to podobně jako těhotenský test. Jedna tečka, dvě tečky, žádná tečka. Jedna tečka znamená, že nejste HIV pozitivní, dvě tečky oznamují smutnou zprávu, a pokud nevidíte žádnou tečku, test byl špatně proveden a je třeba ho zopakovat. Proces testování je velmi jednoduchý:

Čtěte také:

Nechcete užívat antikoncepční pilulky? Vyzkoušejte pesar

Rakovina děložního čípku

Rozbalíte sáček, píchnete se do prstu a krví naplníte pipetu po rysku. Krev dáte do označené lahvičky, tu přelijete na membránovou misku. Pak z druhé lahvičky vylijte na misku modrou tekutinu a ze třetí lahvičky třetí tekutinu. Za 1 minutu se dozvíte výsledek. Výrazně si tedy ukrátíte čekání. Týden a minuta je velký rozdíl. Tento druh HIV testu je prakticky stejně stoprocentní a nemusíte nikam chodit. Můžete mu tedy věřit.

Pamatujte ale na inkubační dobu HIV, tedy zhruba 3 měsíce. Takže se nechejte testovat několikrát do roka, hlavně pokud pracujete v rizikovém prostředí nebo často střídáte partnery. Krevní test vám provedou i v nemocnici.

Co když zjistíte, že jste HIV pozitivní?

V tomto případě budete nejspíš test chtít zopakovat. To samozřejmě můžete. Pokud uvidíte znovu 2 tečky, je velká pravděpodobnost, že máte v těle aktivní virus HIV. Je to určitě šokující zjištění a velmi smutná zpráva. Ale než necháte hlavou proudit ty nejčernější myšlenky, nadýchněte se a objednejte se k doktorovi. Váš ošetřující lékař provede test na HIV ještě jednou, aby potvrdil/vyvrátil výsledek. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví jste povinni podrobit se veškerým nezbytným vyšetřením a chovat se dle doporučení lékařů. Znamená to pro vás mnoho změn.

Nejdříve byste měli svým sexuálním partnerům, dětem, kamarádům i rodině oznámit, v jaké situaci se nacházíte. Je to velmi těžké období, ale buďte zodpovědní. Lidé ve vašem okolí za vaši nákazu třeba nenesou vinu, ale mají právo mít možnost nechat se testovat, aby věděli, na čem jsou. U sexuálních partnerů máte dokonce povinnost to oznámit. Jinak by se HIV mohlo nekontrolovatelně šířit dál.

Existují stránky, telefonní linky a centra, kde vám podají veškeré informace a pomohou vám se s takovou zprávou vyrovnat. Poznáte další lidi ve vaší situaci a nebudete sami. Vyškolení poradci vám vysvětlí, co se tím ve vašem životě změní, ale i co zůstane stejné. Rozhodně se nebojte či nestyďte vyhledat pomoc odborníků. Je to těžké období, ve kterém nezůstávejte sami. Jen byste si ubližovali. Doktoři vám naordinují léčbu a léky, aby průběh nemoci byl co nejlépe ošetřen. Pokud se virus HIV podchytí v začátku, máte o to větší naději, že váš život bude stejně kvalitní jako do chvíle, než jste si udělali test HIV.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.