Probiotika a prebiotika
Probiotika a prebiotika. Názvy jsou to sice velice podobné, ve skutečnosti se však jedná o dva rozdílné pojmy. Společné mají to, že pro správné fungování našeho zažívání jsou probiotika i prebiotika naprosto nepostradatelná.
Slovo probiotikum vzniklo ze spojení předpony pro – příznivý a bios – život, což už napovídá, že probiotika mají na náš organismus velmi příznivý vliv. Jsou mikrobiální součástí naší potravy. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o bakterie, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné.
V našem zažívacím ústrojí se nachází obrovské množství nejrůznějších bakterií. Pro nás je však nezbytné, aby převažovaly ty správné – probiotické. Mezi nejznámější probiotické bakterie patří bakterie z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Ty dokáží náš organismus ochránit před nejrůznějšími patogeny, které mají na lidský organismus nepříznivý vliv. Pokud jich je dostatečné množství, mohou jednodušeji obsadit střevní sliznici a zabránit tak zachycení nežádoucích mikroorganismů. Prostřednictvím látek, které produkují, pomáhají probiotika ničit škodlivé bakterie, jako jsou například některé typy mastných kyselin snižujících pH ve střevech.
Příznivé účinky probiotik
Probiotika mají celou řadu příznivých účinků na lidský organismus. Patří mezi ně například podpora správného fungování zažívacího ústrojí, obnovení střevní mikroflóry a syntéza některých druhů vitaminů. Probiotické bakterie navíc přispívají k celkovému zvýšení odolnosti organismu, působí jako prevence respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, a infekčních nemocí močového ústrojí. Rovněž zmírňují alergické a atopické projevy u dětí, příznaky zánětlivých střevních chorob a průjmů a projevy nesnášenlivosti vůči laktóze (mléčnému cukru). Aby toho nebylo málo, probiotika upravují střevní pasáže a konzistenci stolice a působí jako prevence vůči nespecifickým a nepravidelným zažívacím potížím. V neposlední řadě probiotické bakterie snižují množství enzymů a bakteriálních metabolitů, které by mohly způsobovat nádorové bujení.
Probiotické bakterie rovněž dokážou zlepšit střevní mikroflóru při užívání antibiotik. Jestliže antibiotika užíváte klasicky po dvanácti hodinách, je nejvhodnější, abyste si vzali probiotický výrobek nebo preparát vždy ve dvou třetinách celého intervalu mezi užíváním jednotlivých dávek, tedy zhruba po osmi hodinách od požití antibiotik. Díky tomuto postupu antibiotika zničí podstatně menší množství probiotických bakterií.
Kde se probiotika nacházejí?
Mléčné výrobky obsahují probiotika. Probiotika nalezneme v celé řadě výrobků, především pak v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty a jogurtová a kefírová mléka, dále pak v tvrdých sýrech typu ementál a v zelenině, která je konzervována mléčným kvašením (například kysané zelí).
K dostání jsou probiotika také v lékárnách ve formě doplňku stravy. Mnohem přirozenější je však přijímat je v běžné stravě.
Prebiotika – potrava probiotik
Vedle toho prebiotika jsou nestravitelnou složkou potravy, která slouží jako výživa právě pro probiotika a vytváří příznivé podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. Prebiotikem je především vláknina na bázi oligosacharidů. Tu je možné nalézt nejen v obilovinách, ale také v zelenině a ovoci. Nejvíce prebiotické vlákniny se nachází v česneku, cibuli a pórku.
Příznivé účinky prebiotik
Také prebiotika mají spoustu příznivých účinků na lidský organismus. Kromě jiného působí jako prevence proti zácpě a vzniku nádorů v tlustém střevě a konečníku, snižují hladinu krevních tuků a cholesterolu, zvětšují objem stolice, čímž dochází ke zlepšení střevní pasáže. Příznivý vliv mají také na složení mikroflóry zažívacího ústrojí.
Hlíva ústřičná jako velice účinné prebiotikum
Vysoké množství vlákniny se nachází také v hlívě ústřičné. Tato nestravitelná složka potravy zvyšuje ve střevě množství mikroorganismů, které jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Rozpustná vláknina, především pak inulin, funguje jako prebiotikum, tedy jako výživa pro probiotika.
Hlíva ústřičná obsahuje vysoké množství vlákniny. Kromě toho má hlíva ústřičná celou řadu dalších příznivých účinků pro lidský organismus. Je bohatým zdrojem přírodních látek, které jsou pro naše tělo velice prospěšné. Obsahuje betaglukany, které mají schopnost aktivovat buňky imunitního systém i makrofágy, jež dokážou pohlcovat cizorodý materiál, a to i včetně mikroorganismů. Plní tak spoustu obranných úkolů. Pozitivní vliv má i na bílé krvinky (lymfocyty), které pomáhají v boji proti nejrůznějším onemocněním. Rovněž obsahuje velké množství vitaminů, proteinů, sterolů, určité mastné kyseliny a stopové prvky, které jsou tolik důležité pro správné fungování našeho organismu. Na plodnicích hlívy ústřičné se nachází glykopeptidy nazývané lektiny, které mají společně s ionty vápníku antibiotické a antifungální vlastnosti.
Hlíva ústřičná rovněž napomáhá zlepšování metabolismu a čištění střev, urychluje přirozenou regeneraci buněk, čímž zpomaluje proces stárnutí a zmírňuje únavu. Ocení ji také lidé, které trápí vysoká hladina cholesterolu, cukru v krvi, krevního tlaku nebo kyseliny močové. Pomůže i diabetikům, alergikům, astmatikům a pacientům s nejrůznějšími kloubovými či kožními záněty. Léčí i ekzémy a bradavice virového původu.
Spojení probiotik a prebiotik – symbiotikum
K dostání jsou nyní také přípravky, které kombinují účinky probiotika a hlívu ústřičnou. Při spojení probiotik a prebiotik v jednom přípravku vzniká symbiotický účinek (symbiotikum), který má ještě o poznání vyšší pozitivní efekt na lidské zdraví. Brání totiž množení a aktivitě nebezpečných bakterií a znatelně tak podporuje obranyschopnost.
Diskuse k článku
RE : Probiotika a prebiotika