Mykoterapie: Léčivé houby vám pomohu zlepšit imunitu
Lidstvo zná houby už téměř 30 tisíc let. Houby do svého jídelníčku zařazovali už staří Římané, oproti tomu ve středověku se jich lidé báli, jejich původ přiřazovali nadpřirozeným silám. Dnes patří Češi k nejvášnivějším houbařům na světě. Úlovek ale nemusí nutně skončit jen na pánvi, některé houby mají po zpracování prokazatelné léčivé účinky.
Na světě je pojmenováno na 14 tisíc hub, z toho jsou dva tisíce hub jedlých a téměř 300 léčivých. Ty jsou vhodné pro posilování imunity a celkové zlepšení zdraví. Obsahují totiž nejrůznější stopové prvky, vitamíny, proteiny a některé i vlákninu. Mykoterapie tak představuje snadnou cestu, jak udělat přírodní cestou něco pro své zdraví.
Historie mykoterapie
Jako první se na houby do hor vydal ledový muž Ötzi, jehož zmrzlé tělo našli vědci před několika lety v Alpách na pomezí Itálie a Rakouska. Našli u něj dvě houby, kterým se přisuzují léčivé účinky, jednalo se o trudnatec kopytovitý a březovník obecný. Na to, zda je houba léčivá, nebo jedovatá se v dávných dobách přicházelo metodou pokus-omyl. Když se první člověk otrávil muchomůrkami, po druhé už je lidé nejedli. Léčivé houby mají základ především v tradiční čínské medicíně, kde tehdejší lékaři používali na 20 druhů hub. Některé houby se využívaly na zastavení krvácení, jiné například proti parazitům.
Hlíva ústřičná je základ
Dnes už můžete hlívu ústřičnou běžně koupit nebo si ji můžete vypěstovat doma. Můžete ji konzumovat i syrovou nebo ji usušit a přidávat do hotových jídel. Hlívu stačí usušit při teplotě 30 °C a poté rozemlít na prášek. Hlíva ústřičná obsahuje vitaminy skupiny B a spoustu minerálů, tyto látky se ale v organismu neukládají, a proto je vhodné užívat hlívu denně. Doporučujeme dávkovat půl až celou polévkovou lžíci každý den po dobu dvou měsíců. Usušenou hlívu ústřičnou můžete přidávat do omáček, polévek, hlavních jídel, ale přidat ji můžete i do slaných koláčů. Houba není aromatická, takže „nepřehluší“ ostatní chutě.
Vyzkoušejte i další léčivé houby
Další houba, která má prokazatelně pozitivní vliv na lidský organismus je houževnatec jedlý, neboli shii-take. Obsahuje totiž množství proteinů a také zinek a draslík. Houbu je stejně jako hlívu ústřičnou vhodné rozemlít na jemný prášek, a ten potom přidávat do jídla. Houževnatec je ale poměrně aromatický a každému jeho chuť nemusí vyhovovat, proto doporučujeme používat houbu spíše jako koření. Další houby, které pozitivně přispívají lidskému zdraví, jsou například:
- pýchavka obecná
- outkovka pestrá
- lesklokorka lesklá
- vějířovec obrovský
Pýchavce, outkovce i vějířovci se přisuzují protirakovinné účinky, samotná pýchavka potom dobře léčí i kožní potíže. Lesklokorka lesklá je v tradiční čínské medicíně známá jako houba nesmrtelnosti, pomáhá prý zpomalit stárnutí. Dále má příznivý vliv na krevní tlak, který pomáhá snižovat. Pro získání léčivých hub se nemusíte spoléhat na nabídku obchodů. Léčivé houby si můžete vypěstovat doma a za několik týdnů můžete plody sklízet.
Vypěstujte si hlívu ústřičnou i Jidášovo ucho
Nejvhodnějším místem k celoročnímu pěstování hub doma je sklep. Od jara do podzimu můžete ale houby přesunout ven. Houby se dají pěstovat na různém podloží, vhodný je špalík dřeva z olše nebo habru, palety ze slámy, ale dobře poslouží i lisovaný substrát zabalený v igelitu. Pro správný růst hub je potřeba použít metodu teplotního šoku. Nejprve je nutná teplota okolo 24 až 29 °C a jakmile se vytvoří plodnice, přemístěte houby do teploty okolo 14 stupňů. Doma si můžete svépomocí vypěstovat hlívu ústřičnou, Jidášovo ucho, penízovku sametonohou i žampiony.
Diskuse k článku
RE : Mykoterapie: Léčivé houby vám pomohu zlepšit imunitu