Menstruační kalíšek

img

Trendy se nevyhýbají ani světu dámských hygienických pomůcek. Jedním z nejnovějších vynálezů, který si nicméně získává stále více příznivců především z řad mladých žen, je menstruační kalíšek. V Čechách se objevil teprve před pár lety. Jaké jsou jeho přednosti a výhody a může být tou správnou alternativou právě pro vás?

Co je to menstruační kalíšek? 

Menstruační kalíšek je určen k mnohonásobnému použití v průběhu menstruace. Zavádí se podobně jako tampon dovnitř pochvy, kde odvádí menstruační krev. Po několika hodinách (cca 4 -12, v závislosti na síle vaší menstruace) je nutné menstruační kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Objem kalíšku činí přibližně 30ml, pojme tedy více tekutiny než vložky či tampony. Jeho nespornou výhodou je také jeho ekologičnost – při používání menstruačního kalíšku nevzniká žádný tuhý odpad. Menstruační kalíšek je po vyjmutí možné vypláchnout a opětovně použít.

Historie menstruačního kalíšku sahá až do roku 1937, kdy výtvarnice Leona Chalmers vyrobila v USA první prototyp, který si nechala i patentovat. V té době se ovšem nesetkal s větším ohlasem. O 50 let později přišla na trh vylepšená verze vyrobená z latexu, ta ale způsobovala alergické reakce. Dnes se kalíšek vyrábí z různých materiálů, nejvhodnějším se však zatím jeví měkký lékařský silikon, který se ve zdravotnictví využívá už léta, a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují. Z toho důvodu by měly být menstruační kalíšky zdravotně zcela nezávadné.

Čtěte také:

Nechcete užívat antikoncepční pilulky? Vyzkoušejte pesar

Použití menstruačního kalíšku

Při prvním použití se doporučuje vyzkoušet zavedení ještě před menstruací. Před použitím je nutné kalíšek nejprve několik minut vyvářet. Zavádění je obdobné jako v případě tamponů - pro zjednodušení je možné použít lubrikační gel. Při zavedení kalíšku je nutné jej stisknout prsty a následně přeložit. Poté se vloží do pochvy, kde se sám rozbalí. Správné usazení lze zkontrolovat zatočením za jeho spodní část.

U správně zavedeného kalíšku se nemusíte bát snadného uvolnění - vyjmutí se provádí stisknutím jeho spodní části. Před následující menstruací se pak doporučuje menstruační kalíšek znovu vyvařit, aby byl naprosto sterilní.

Správně zavedený kalíšek by neměl být v těle nijak cítit – zkrátka byste vůbec neměla vědět o tom, že ho máte. Dá se s ním sportovat, plavat i jezdit na kole a měl by vám poskytnout spolehlivou ochranu i během noci.

Jaká je spolehlivost menstruačního kalíšku?

Většinu žen asi napadne otázka, zda je tato hygienická pomůcka skutečně spolehlivá a nemůže při jejím použití dojít k nějaké nepříjemné „nehodě". I na tento fakt ale výrobci mysleli. Kalíšek funguje na takovém principu, že po zavedení do pochvy těsně přilne k její stěně a vytvořeným podtlakem je zajištěno, že krev stéká pouze do kalíšku a neprotéká bokem.

Dalším argumentem, proč kalíšek vyzkoušet, je jeho hygienická stránka. Materiál, z něhož se kalíšek vyrábí, je na rozdíl od tamponu, nepřilnavý pro bakterie – ty se tak na kalíšku nemohou množit. Navíc není kalíšek napuštěn žádnými chemikáliemi, parfemacemi či bělidly – při jeho použití tedy nemůže dojít k syndromu toxického šoku, který je spojován zejména s používáním tamponů. Výrobci zdůrazňují také ekonomickou výhodnost menstruačního kalíšku – vzhledem k jeho dlouhodobé životnosti (odhaduje se na 10 – 15 let) vás ve výsledku tato pomůcka vyjde mnohem levněji, než pravidelný nákup vložek a tamponů. Zpočátku sice budete muset do kalíšku zainventovat více peněz, ty se vám však už po pár měsících vrátí.

Má menstruační kalíšek také své nevýhody?

Samozřejmě se při používání menstruačního kalíšku musíte připravit také na určité situace, které byste s tamponem či vložkou vůbec nemusela řešit. Pokud nemáte po ruce toaletu s vlastním umývadlem, kde byste si mohla kalíšek vypláchnout, můžete se snadno dostat do rozpaků. Výměna kalíšku v praxi znamená umýt si ruce, kalíšek vyjmout, vylít jeho obsah, omýt jej, znovu zavést a opět si umýt ruce. Pokud zrovna žena netráví své dny zavřená doma, je dost nepravděpodobné, že se jí podaří tuto proceduru vždy a všude podstoupit bez problémů. V zaměstnání, ve škole či v restauracích obvykle nebývají umývadla běžnou součástí toalety. A vymývat si svůj menstruační kalíšek na chodbě za překvapených pohledů svých kolegyň či dokonce kolegů asi netouží žádná žena. Hlavním důvodem, který by vás tedy mohl od používání kalíšku odradit, je právě složitější manipulace.

Některé ženy se také shodují na tom, že i přes sliby výrobců není menstruační kalíšek příliš vhodný na sport a plavat by se s ním také neodvážily. Rovněž se nedá příliš přesně odhadnout, kdy je kalíšek potřeba vylít – v tomto případě nezbývá, než spolehnout se na svůj odhad.

Kde se dá menstruační kalíšek koupit?

Pokud vás argumenty, proč menstruační kalíšek vyzkoušet, přece jen přesvědčily, máte hned několik možností, kde tento výrobek pořídit. Na trhu v současné době funguje celá řada výrobců a dokonce své menstruační kalíšky začala vyrábět i česká firma. Ceny se pohybují od 400 do 900 korun a vybrat si můžete z několika různých velikostí, provedení i barevných variant. Menstruační kalíšek seženete v lékárnách, kamenných obchodech nebo e-shopech. Kalíšek se prodává spolu s praktickým bavlněným sáčkem, který můžete využít pro jeho úschovu v období, kdy zrovna nemenstruujete.

Jakou velikost menstruačního kalíšku si mám vybrat?

Obecně lze říci, že větší velikost menstruačního kalíšku je určena pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku (s věkem se totiž snižuje napětí svalů pánevního dna) a také pro ženy se silnější menstruací. Menší velikost pak spíše bude vyhovovat mladým dívkám a ženám se slabší nebo normální intenzitou menstruace.

Menstruační kalíšky jsou zakončeny různě dlouhou stopkou, která usnadňuje vyjmutí kalíšku. Její velikost si můžete přizpůsobit svým potřebám – pokud ji vůbec nepotřebujete či pokud vám připadá příliš dlouhá, jednoduše stopku můžete ostrými nůžkami zkrátit na délku, která vám bude vyhovovat. Některé kalíšky se vyrábí s kuličkovým zakončením, které je při používání mnohem pohodlnější.

Péče o menstruační kalíšek

Vždy před začátkem menstruace je nutné nechat kalíšek asi na pět až deset minut vyvařit a tím ho sterilizovat. Poté už je možné jej bez obav zavést. Během menstruace pak kalíšek pouze vyjmete, vypláchnete čistou vodou a znovu zavedete – vyvařit jej není nutné, pokud jej v průběhu manipulace neodkládáte někam, kde by se mohl znečistit. Po skončení menstruace se doporučuje kalíšek vyčistit důkladněji – např. za pomoci mýdla na intimní hygienu. Kalíšek je možné dezinfikovat i k tomu určenými tabletami, nicméně po jejich použití je nutné ho důkladně opláchnout vodou, aby nedošlo ke kontaktu sliznice s chemikálií.

Menstruační kalíšek ano či ne?

Konečné rozhodnutí už je jen na váš – spousta žen si menstruační kalíšek oblíbila pro jeho nesporné výhody, kterými je zejména ekologičnost a ve výsledku i nízká cena. Většina se ale k menstruačním kalíškům zatím staví s jistou skepsí – odrazují je možné problémy s manipulací s touto alternativní hygienickou pomůckou. O tom, zda je menstruační kalíšek ze zdravotního hlediska vhodnější než vložky a tampony se přou i gynekologové. Tak či tak je ale potřeba vzít v úvahu, že menstruační kalíšek je na trhu zatím nováčkem. Kdoví, možná si tábory jeho odpůrců budou za pár let pochvalovat jeho praktičnost – a nebo menstruační kalíšek zmizí z výsluní zájmu stejně rychle, jako se objevil.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.