Lepra

Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém onemocnění jde i dnes o velmi rozšířenou chorobu.

Co je leishmanióza?

Leishmanióza je parazitární choroba způsobená cizopasnými prvoky rodu Leishmania, kteří jsou příbuzní trypanosomám. K přenosu na člověka dochází prostřednictvím mouchy Phlebotomus. Ta se živí sáním krve spících obětí, při čemž do jejich krevního oběhu zanáší cizopasníky.

Vředy buruli

Vředy buruli jsou infekčním onemocněním, které způsobují bakterie Mycobacterium ulcerans. Ty spadají do stejné skupiny bakterií jako původci tuberkulózy a lepry. Postiženým nákaza postupně proniká do kožní tkáně a kostní dřeně. Ve své pokročilé formě nemoc způsobuje těžká tělesná postižení.

Lymfatická filariáza (Elefantiáza)

Filariáza patří mezi parazitární infekční tropické nemoci, které postihují obyvatele oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie.

Schistosomiáza

Schistosomiáza (starší název bilharióza) je parazitární onemocnění napadající člověka i zvířata. Způsobují ho krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červy přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř.

Říční slepota

Říční slepota (onchocerciáza) je exotická choroba vyvolaná cizopasnými červy (známými také jako hlísti) Onchocercas volvulus. Hlístice přenášejí na člověka krev sající černé mušky z rodu Simulium.

Chagasova choroba

Chagasova choroba je tropické infekční onemocnění, které způsobuje parazit Trypanosoma cruzi ve Střední a Jižní Americe, téměř výlučně ve venkovských oblastech. Díky migraci se však objevují nové případy v USA, kde podle odhadů trpí Chagasovou chorobou až 300000 lidí především v hispánských komunitách.

AIDS

AIDS je zkratkou anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, která přesně vysvětluje příčinu onemocnění. Jde o syndrom získaného selhání imunity.